LIEČBA PSYCHICKÝCH PROBLÉMOV

 

Tak ako všetko, aj psychické problémy majú svoju príčinu, alebo príčiny. Tieto príčiny môžeme rozdeliť do troch skupín:

1. Útlak a bolestné zážitky z minulosti

Útlak - Ak je vo vašom okolí človek, ktorý je pre vás zdrojom útlaku, je nevyhnutné tento útlak (tohto človeka) zvládnuť. Keď je to možné, porozprávajte sa s ním a požiadajte ho o nápravu svojho správania voči vám. Ak máte aj vy voči nemu nejaké resty, čo najskôr ich napravte. Každý normálny človek po takomto rozhovore a po tom ako napravíte čo ste voči nemu narobili, zmení svoje správanie. Horšie je to vtedy, keď máte vo svojej blízkosti nie celkom normálneho človeka, ktorému ubližovanie, degradovanie a ohováranie druhých robí radosť. Takého človeka je veľmi ťažké zvládnuť, hlavne ak nechceme používať tie isté metódy ako on. Na takéhoto človeka neplatí nič, darmo sa k nemu budete správať slušne, darmo mu budete pomáhať, vysvetľovať, plakať, prosiť... V takomto prípade je len jedno riešenie - prerušiť s touto osobou všetky styky. Niekedy to skrátka inak nejde a čím skôr sa k tomu človek odhodlá, tým lepšie. Padne vám zo srdca obrovský balvan.

Bolestné zážitky - sem môžeme zaradiť všetky situácie z minulosti v ktorých došlo k veľkej fyzickej, alebo psychickej bolesti a/alebo bezvedomiu. Rôzne telesné ublíženia, ponižovanie (útlak), operácie (aj tie pod narkózou. Myseľ nieje možné vypnúť, informácie sú neustále zaznamenávané), rôzne straty (úmrtie rodičov, partnera, dieťaťa..) atď...  Všetky tieto zážitky, aj keď si myslíte, že ste sa s nimi už dávno vyrovnali, vás ovplyvňujú dodnes. Príklad pre lepšie pochopenie:

Dievča na operačnej sále pod narkózou, operácia slepého čreva. Čo myseľ dievčaťa zaznamenáva počas toho čo je v "bezvedomí"? Zaznamenáva sa bolesť v rezanej oblasti, cinkanie nástrojov o tácku, doktor možno povie:"Sestra, podajte mi skalpel"...

O niekoľko rokov je toto dievča pozvané na večeru chlapcom, ktorý sa jej vždy páčil a veľmi sa na rande teší. Prídu do reštaurácie, usadia sa, a.......čo dievča počuje? Áno, cinkanie nástrojov (nazvyme to restimulant). Myseľ spustí varovný signál, niečo ako "Pozor, nebezpečenstvo! Niečo nieje v poriadku." A dievča sa zrazu v reštaurácii necíti dobre. Keď to chlapec spozoruje a spýta sa čo sa deje, dievča nebude vedieť odpovedať. Nevie prečo sa jej podnik nepáči. Zrazu pri vedľajšom stole braček zo žartu povie sestričke trebárs:"Sestra podaj mi skalpel." (ďalší restimulant) Myseľ dievčaťa tentoraz zareaguje oveľa prudšie, pretože teraz sa zážitok už priveľmi podobá na operáciu, čiže zdroj bolesti. Zážitok bol restimulovaný. Dievča rozbolí brucho (pripomenie sa operácia, je to ochranný mechanizmus našej mysle, ktorým je zabezpečené naše prežitie. Myseľ funguje jednoducho - Bolesť = neprežitie = preč od bolesti), vstáva a odchádza. Sama nechápe prečo takto reaguje, vie len to, že do toho podniku už nechce nikdy prísť, nepáči sa jej tam. Toto je mechanizmus ktorým nás myseľ ovplyvňuje/ochraňuje. Vráťme sa teraz k psychickým problémom, tento mechanizmus tu funguje v podstate rovnako, až na to, že nám dokáže aj škodiť. Keď bol napríklad niekto ako dieťa týraný, ako sa bude cítiť keď po rokoch príde do rodičovského domu? Nebude to nič príjemné. Myseľ hlási "Pozor, si blízko zdroja bolesti". A keď vôjde do svojej detskej izby, v ktorej vždy po týraní a bitke plakal, myseľ mu dá pocítiť rovnaký pocit zúfalstva ako vtedy (zrestimuluje sa dávna bolestná udalosť). Človek má nutkanie okamžite odísť z toho prekliateho domu... Čím viac takýchto zážitkov z detstva, tým viac to človeka v dospelosti "pritlačí". Toto je mechanizmus, ktorý býva zdrojom psychických problémov. Predstavte si napríklad, že by vás život dotlačil do situácie, kedy by ste boli/a nútený/á v tomto dome dlhodobo bývať. Bez antidepresív by to asi nešlo... Jedným z rozumných riešení je opustiť tento dom a ľudí ktorí človeku ubližovali (títo ľudia tam nemusia byť fyzicky, úplne stačí, že sú vo vašej mysli, v bolestných spomienkach).

Skrátka ak je to možné, zvládnite zdroj stresu/útlaku. Keď zvládnutie nieje možné, preč od útlaku a restimulantov.

 

2. Zatoxikovaný mozog

Mozog obsahuje vysoké percento tuku, preto sa v ňom usadzujú hlavne toxíny rozpustné v tuku. Dostať z tela tento druh toxínov je ťažšie, ale vôbec nie nemožné. Pri dodržaní programu uvedeného nižšie by to nemalo trvať dlhšie ako 6 týždňov, a výsledok vás a vaše okolie veľmi milo prekvapí. Vyčistený a vyživený mozog začne pracovať tak ako má a vy pocítite ohromný prílev životnej energie a radosti zo života. Žiadny problém pre vás nebude dosť veľký.

 

3. Nedostatok látok, ktoré mozog potrebuje na svoje správne fungovanie.

Mozog je náš najdôležitejší orgán a z tejto pozície má aj svoje špeciálne požiadavky. Tvrdí sa, že 30% všetkej energie v tele spotrebúva práve mozog, čo je ohromujúce. Ale mozog nepotrebuje len veľa energie, potrebuje aj veľké množstvo iných látok. A keď mu ich dlhodobo nedodávame, oslabujeme ho, znemožňujeme mu správne fungovanie. Toxickými látkami a podvýživou oslabený mozog je potom aj oveľa náchylnejší na restimulovanie minulých bolestných spomienok. Aj tu platí, že všetko so všetkým súvisí. Ak z akéhokoľvek dôvodu nieje možné vzdialiť sa od restimulantov, detoxikáciou a dlhodobým správnym vyživovaním mozgu sme schopný ich vplyv aspoň výrazne zoslabiť. Niekedy stačí len upraviť stravovanie a urobiť správny výber multivitamínu a roky "liečená" depresia je zrazu minulosťou. Je to skutočne veľmi jednoduché.

Tak ideme nato:

Program bol zostavený s maximálnym ohľadom na finančné možnosti bežného slováka. Dávky jednotlivých produktov a doplnkov výživy som sa snažil držať na nevyhnutnom minime tak, aby ešte mali terapeutický efekt, a zároveň aby celková suma ktorú treba mesačne vynaložiť nebola príliš vysoká. Citeľné zlepšenie stavu by malo nastať už po prvom mesiaci, ale záleží to od psychického problému ktorý sa snažíte dať do poriadku, ako dlho tento problém máte, a aj (alebo hlavne) od toho, ako veľmi ste odhodlaný/á definitívne vyriešiť svoj psychický problém.. Ako už o pár sekúnd zistíte, odhodlanie budete potrebovať. Nieje jednoduché nekonzumovať potraviny na ktoré ste boli doteraz zvyknutý/á (a ktoré vám až doteraz ubližovali). V prípade, že sa potrebujete zbaviť aj návyku na alkohol, alebo inú drogu, pokojne mi napíšte. Prípadné nepríjemné stavy spojené s odvykaním od drôg je možné výrazne uľahčiť, alebo aj spôsobiť, že sa neobjavia vôbec. S akoukoľvek otázkou ma môžete kontaktovať.

 

Inštrukcie ohľadom stravovania:

 

Počas liečby úplne vylúčiť:
Alkohol, cigarety, káva, cukor a všetky produkty v ktorých sa cukor nachádza, mlieko, mliečne výrobky a všetky produkty v ktorých sa nachádza mlieko, mäso, všetky mäsové výrobky, živočíšne tuky (masť, maslo..), sóju a sójové produkty, bielu múku a potraviny z bielej múky, margaríny a všetko čo margarín obsahuje, umelé sladidlá, syntetické multivitamíny, sýtené a sladené minerálne vody, potraviny obsahujúce niektoré nebezpečné E-čka (www.emulgatory.cz/seznam-ecek), soľ (nevylúčiť úplne, stačí znížiť príjem), pečenie, grilovanie, vyprážanie, voda z vodovodu. Na prípravu jedál a ich ohrievanie nepoužívať mikrovlnku !  Ja viem, práve som vám vzal všetko čo ste mali radi. Keby to šlo aj bez toho, neurobil by som to :-)

 

Zaradiť do jedálneho lístka:
Riasy Chlorella, Spirulina, Kelp, Cal-Mag (vápnik + horčík), probiotiká (najlepšie viacdruhové a v sile aspoň 7 - 8 miliárd baktérií v jednej tbl.), silný prírodný multivitamín, GABA (kyselina gama-aminomaslová), vitamín C, Žihľava Dvojdomá, Praslička Roľná, Kotvičník Zemný (Tribulus Terrestris), surová zelenina, kyslá kapusta, živé klíčky, sušené pšeničné klíčky (psenicne-klicky.jpg), ľanové, tekvicové, sézamové a slnečnicové semená, zázvor, škorica, cesnak, otruby (ovsené, pšeničné, ryžové), celozrnné potraviny, strukoviny (všetky okrem sóje), vlašské orechy, extra panenský olivový olej, ľanový olej, tekvicový olej, rybí olej, UME ocot, ovocie, Goji, Stévia, koreniny (bazalka, oregáno, aníz, klinček,...), filtrovaná voda.

 

Konkrétne vhodné potraviny:

 

Obilniny: pšeno, pohánka, ovos, ovsené vločky, ovsené otruby, ryža celozrnná, ryžové otruby, pšenica, pšeničné otruby, jačmeň, jačmenné krúpy, raž, celozrnný chlieb, celozrnné múky, naklíčené obilniny, atď...

 

Zelenina: všetka - uhorka, hlávkový šalát, kel, kapusta (všetka listová zelenina okrem špenátu, ktorý blokuje vstrebávanie vápnika), kyslá kapusta surová, červená repa, mrkva, petržlen, zeler (v podstate všetka koreňová zelenina, aj ich vňať), kaleráb, karfiol, reďkovka, cibuľa, pór, cesnak, pažitka, paprika, chilli, chren, zázvor,...skrátka akákoľvek zelenina je lepšia ako žiadna zelenina.

 

Strukoviny: fazuľa (rôzne druhy), cícer, hrach, šošovica (rôzne druhy).

 

Ovocie:  pomaranč, mandarinka, citrón, grapefruit, pomelo, hrozno, jablko, hruška, slivky (rôzne druhy), marhuľa, broskyňa, čerešne, višne, jahody, ríbezle, maliny, ostružiny, egreše, čučoriedky... (ak máte na výber z viacerých druhov, uprednostňujte citrusy a drobné, kríkové, bobuľovité ovocie).

 

Orechy a semená: vlašské orechy, lieskové oriešky, mandle, mletý kokos, para orechy, jedlé gaštany, slnečnica, sézam, ľan, mak, dyňové semená, atď...

 

Bylinky a iné: bazalka, oregáno, tymián, kôpor, majoránka, kari korenie, kmín, paprika sladká, aj pálivá, kurkuma, čierne korenie, škorica, šalvia, rozmarín, bobkový list, huby, bylinkové čaje (Praslička Roľná, Žihľava Dvojdomá, Mäta Pieporná, Kotvičník Zemný, čaj Maté), Stévia, kvalitné, za studena lysované oleje (extra panenský olivový, ľanový, tekvicový, rybí), slady (pšeničný, ryžový, jačmenný, kukuričný), baza čierna, tučné morské ryby, UME ocot, bryndza, atď...

 

Voda: Odporúčam zaobstarať si kvalitný filter na báze reverznej osmózy.

 

Potrebné produkty a látky, a ich denné dávky použité v programe:

 

Produkt, látka                                                                   Denná dávka

______________________________________________________________

Spirulina                                                                            cca 21g

Chlorella                                                                            cca   9g

Multivitamín   (1 tbl. so 100 mg B-komplexom)                       1,5 tbl.

Vitamín B1                                                                          500 mg

Vitamín B3                                                krátkodobo až do 3000 mg

Vitamín C                                                                         12 000 mg

Vitamín D3                                                                      cca 6000 IU

Vitamín E                                                                         cca 800 IU

Probiotiká   (veľmi silné, viacdruhové)                              cca 90 miliárd

L-Tryptofan                                                                    cca 1000 mg

GABA (kyselina gama-aminomaslová)                                    100 mg

Kelp                                                                                    cca 5g

Zelený čaj                                                                          cca 15g

Kotvičník Zemný                                                               cca 2 - 3g

Cal-Mag                                                                        cca 1000 mg Ca

Praslička Roľná                                                                   cca 10g

Škorica   (celá)                                                                     cca 10g

Omega 3  (ľanový a rybí olej)                                                  cca 5g

Stévia                                                                             podľa potreby

 

 

                    PRESNÝ DENNÝ ROZPIS

 

- Ráno na lačno 7g Spiruliny, 3g Chlorelly, 1000 mg vitamínu C. Zapiť s 3 - 4 dcl. čaju s obsahom vylúhovaného Kotvičníka a zeleného čaju s trochou škorice (prvý týždeň čajovú lyžičku, potom pol čl.) a lyžičkou medu. Ďalej zjesť 1 lyžičku čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru, pol lyžičky kurkumy a trochou čierneho korenia (zázvor nastrúhať a hneď zjesť. Pomer kurkumy a čierneho korenia 2:1).

- Cca o 30 minút
raňajky (ako pomazánku často používajte potravinovú zmes od Dr. Ludwig*) + veľká porcia šalátu z rôznych druhov surovej zeleniny, 4 - 5 strúčikov cesnaku (cesnak nemusí byť priamo v šaláte. Ak chcete zminimalizovať vplyv cesnaku na váš dych, nakrájajte ho nadrobno, vložte do úst a rýchlo zapite vodou. Ak chodíte do práce, cesnak samozrejme vynecháme, nebudeme trápiť kolegov :-)), bazalkou a oregánom, pokvapkať olivovým a rybím olejom. Ďalej 3 lyžice pšeničných otrúb (môžu byť surové, alebo pridané do jedla tesne pred dokončením), 1 lyžica ryžových otrúb, 1 lyžica sušených pšeničných klíčkov, trochu živých klíčkov, pol tbl. multivitamínu, 1 tbl. vitamínu B1 (250 mg), 2 kapsule probiotika (20 miliárd baktérií - platí pre Biopron 9 prémium. Ak vaše probiotiká obsahujú menej ako 10 miliárd baktérií v jednej kapsule, je potrebné užiť zodpovedajúce množstvo kapsúľ).

- Do obeda 1 x 1000 mg vitamínu C, Cal-Mag, 1 čajová lyžička Kelp, čaj z Prasličky Roľnej, voda. V prípade, že sa objaví pocit hladu, doprajte si Goji, citrusové ovocie, a/alebo kúsok kvalitnej čokolády (nie mliečnu a nechoďte pod obsah 70% kakaových surovín).

 

- Tu je vhodné zaradiť nejakú telesnú aktivitu (samozrejme ak práve nieste v práci. Začínajte postupne, v prvý deň postačí aj 5 - 10 minút). Hneď po telesnej aktivite užiť niacín (vitamín B3). Dávky niacínu zvyšovať postupne! (návod nájdete pod programom)



- Cca 30  - 40 minút pred obedom 7g Spiruliny, 3g Chlorelly, 1 caps. GABA (100 mg), zelený čaj s trochou škorice (prvý týždeň čajovú lyžičku) a lyžičkou medu. Ďalej zjesť 1 lyžičku čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru, pol lyžičky kurkumy a trochou čierneho korenia, voda teploty tela podľa potreby.

- O
bed + veľa surovej zeleniny, bazalka, oregáno, 4 - 5 strúčikov cesnaku (ak obedujete v práci, vynecháme), 1 lyžica olivového oleja, 1 lyžička tekvicového oleja, 3 polievkové lyžice pšeničných otrúb (môžu byť surové, alebo pridané do jedla tesne pred dokončením), 1 lyžica sušených pšeničných klíčkov, trochu čerstvých klíčkov, pol tbl. multivitamínu, 1000 mg vitamínu C, 2 kapsule probiotika (20 miliárd baktérií).

- Do večere 1000 mg vitamínu C, 1 čajová lyžička Kelp (túto druhú čajovú lyžičku Kelpu užívať cca 10 dní, potom už len jednu čajovú lyžičku denne), voda. V prípade, že sa objaví pocit hladu, doprajte si Goji, ovocie, a/alebo kúsok kvalitnej čokolády.

 

- Tu je vhodné zaradiť nejakú telesnú aktivitu (začínajte postupne, v prvý deň postačí aj 5 - 10 minút). Hneď po telesnej aktivite užiť niacín (vitamín B3). Dávky niacínu zvyšovať postupne! (návod nájdete pod programom)



- Cca 30 minút pred večerou 7g Spiruliny, 3g Chlorelly, 1000 mg vitamínu C, čaj z Kotvičníka, Ďalej zjesť 1 lyžičku čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru, pol lyžičky kurkumy s trochou čierneho korenia, voda teploty tela podľa potreby.

- Večera + veľa surovej zeleniny, 4 - 5 strúčikov cesnaku, cibuľa
, 1 lyžica olivového oleja, lyžička rybieho oleja, 3 polievkové lyžice pšeničných otrúb, 1 lyžica ryžových otrúb, 1 lyžica sušených pšeničných klíčkov, trochu čerstvých klíčkov, 1000 mg vitamínu C, pol tbl. multivitamínu, 1 tbl. vitamínu B1 (250 mg), 2 kapsule probiotika (20 miliárd baktérií).

- Pár hodín po večeri 1 x 1000 mg vitamínu C
, čaj z Prasličky Roľnej.

 

- Ak by vám večeru strávilo príliš skoro a ste hladný/á, zjedzte trochu ovocia (uprednostňujte drobné, kríkové, bobuľovité, napr. čučoriedky, maliny, černice, červené a čierne ríbezle, alebo goji, citrusy. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov), a/alebo kúsok kvalitnej čokolády. Môžte si dať aj nastrúhané jablko s mrkvou, ak to máte radi.

 

- Cca hodinu až pol hodinu pred spaním vypiť Cal-Mag s citrónom, alebo s trochou jablkového octu.

 ______________________________________________________________

 

- Počas programu dodržujte viac ako dostatočný pitný režim ! Akonáhle zistíte, že máte tvrdú stolicu, alebo ste neboli jeden deň "na veľkú", alebo že ste, ľudovo povedané, "zapečený", zvýšte príjem vody. Je to dôležité !

- Ak vám to zdravotný stav dovoľuje, raz denne absolvujte krátku studenú sprchu.

- Každý slnečný deň vystavte svoje telo cca na 10 - 30 minút slnečným lúčom. Telo si tým vytvorí potrebný vitamín D3. V zimných mesiacoch treba vitamín D3 dopĺňať. (Nepoužívať solárium !)

- Upozornenie: Osoby so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy (ak je to aj váš problém, napíšte mi), musia z programu dočasne vylúčiť riasu Kelp, a musia zvoliť multivitamín s nižším obsahom jódu. Osoby so zníženou činnosťou štítnej žľazy môžu až do upravenia užívať dve čajové lyžičky riasy Kelp denne. Po upravení činnosti štítnej žľazy znížiť dávkovanie na 1 lyžičku denne.

- Ak máte problém s trávením cibule, alebo cesnaku, môžete ich konzumovať aspoň varené v polievkach. Vyradiť ich len ak je to skutočne nevyhnutné a v tom prípade odporúčam dokúpiť cesnak v tobolkách. Samozrejme ak chodíte do práce, nemusíte konzumovať cesnak aj v práci. Ak máte alergiu na akúkoľvek mnou odporúčanú potravinu, jednoducho ju z programu vyraďte. (nemýľte si príznaky detoxikácie s alergiou)

- Veľmi potrebný je nejaký druh aeróbnej športovej aktivity (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh), stačí pár minút denne, podľa toho ako vám zdravotný stav dovoľuje. Pohyb na čerstvom vzduchu dodáva obrovské množstvo energie a radosť zo života.

- Návod na užívanie niacínu: Ak máte kapsulu s obsahom 1000 mg, odsypte si z nej prvý krát len cca 100 mg a len toto množstvo užite. Aj toto množstvo bude na prvý krát pravdepodobne stačiť na to, aby sa začali uvoľňovať prvé toxíny. Ak už 100 mg nespôsobí takmer žiadnu reakciu, zvýšte dávku na 200 mg atď. Po užití niacínu dôjde k svrbeniu a k sčervenaniu pokožky, tzv. flush. Je to normálna reakcia spôsobená niacínom, ktorý je vo vyšších dávkach schopný aktivovať rádioaktívne látky a toxíny uložené v tuku (čiže aj pod kožou). Tieto toxíny sú potom odvádzané von z tela. Svrbenie a zčervenanie, ak sa vyskytne, prejde samo asi po 20 - 30 minútach, stačí vypiť cca 3 dcl. vody. Dávky pozvolna zvyšujte vždy tak, aby ste dosiahli flush. Zvyšujte až do 2 x 1000 - 1500 mg denne. Po niekoľkých dňoch už ani tieto dávky nespôsobia flush a to bude signál na zníženie dávok na cca 2 x 100 mg denne. Tohto druhu toxínov ste sa práve úspešne zbavili...

Upozornenie: V prípade, že Vaše pečeňové testy vykazujú väčší problém, zvyšujte dávky niacínu obzvlášť opatrne. Pravdepodobne nebude možné vyjsť až na 1000 - 1500 mg v jednej dávke. Sledujte svoje reakcie veľmi pozorne a ak je to možné, poproste svojho doktora o pomoc vo forme pravideľných rozborov krvi. Nebolo by dobré príliš zaťažiť pečeň, budete ju ešte potrebovať.

- Do programu môžete zaradiť aj žihľavový čaj a Medovku Lekársku, pre telo to bude vítaná zmena. Žihľava obsahuje rastlinný serotonín.

- Ak by ste cítili, že dávkovanie ktoréhokoľvek produktu uvedeného v programe je pre vás priveľké, pokojne znížte dávkovanie.

 

Prečo vyradiť z jedálneho lístka:

       
Mlieko – blokuje vstrebávanie dôležitých vitálnych látok, podporuje vznik plesní, je jednou z príčin najzávažnejších chorôb. Najhlienotvornejšia potravina na svete.

Cukor – Okrem energie nedodáva do tela vôbec nič, práve naopak vyplavovaním dôležitých zásadotvorných minerálov telo ochudobňuje a oslabuje. Vysiluje pankreas. Najprekysľujúcejšia potravina na svete. Jedna z hlavných príčin osteoporózy.

Mäso  – Podporuje hnilobné procesy v črevách, namáha pečeň, prekysľuje.

Sója   – už v malom množstve blokuje štítnu žľazu, u malých detí spôsobuje hormonálnu nerovnováhu.

Biela múka – Okrem energie nedodáva do tela takmer nič, práve naopak, odoberá z tela cenné minerály a namáha pankreas, pretože má oveľa vyšší glykemický index ako celozrnná múka. Nevyhnutné je počas liečenia znížiť konzumáciu necelozrnných potravín obsahujúcich glutén (glutén je nervový jed). Hlienotvorná potravina.

Margaríny – nebezpečná, umelo vytvorená "potravina" štruktúrou podobná umelej hmote. Jedna z hlavných príčin cukrovky a mnohých závažných civilizačných chorôb.

Umelé sladidlá – veľmi nebezpečné, niektoré až karcinogénne látky. Umelo vytvorené, preukázané nespočetné množstvo nežiadúcich vedľajších účinkov. Veľmi zlý vplyv na mozog a pečeň.

Káva – silne prekysľujúca, obsahuje dráždivé kyseliny a rakovinotvorný 3,4 – benpyrén.

Soľ - nadbytočná soľ spôsobuje zvýšené vylučovanie vápnika obličkami.

 

Prečo zaradiť do jedálneho lístka:

 

Chlorella – magnet na toxíny, dokáže na seba naviazať všetky nebezpečné látky a odvádza ich z tela von. Zároveň je zdrojom tisícok vitálnych látok. Zásadotvorná, protirakovinová, antidepresívna, protiplesňová, vitalizujúca. Výrazne posilňuje imunitný systém. Preukázaný vplyv na regeneráciu pečene a celého organizmu. Zvyšuje tvorbu serotonínu.

Spirulina – Obsahuje viac ako 4000 vitálnych látok v neuveriteľnej koncentrácii – 1g spiruliny je svojou výživnou hodnotou prirovnávaný k 1kg zeleniny. Zásadotvorná, antidepresívna, vitalizujúca. Výrazný vplyv na imunitný systém. Regeneruje celé telo. Zvyšuje tvorbu serotonínu.

Vitamín B3 (niacín) - zrýchľuje vylučovanie toxických látok z tela. Zvyšuje tvorbu serotonínu.

L-Tryptofan - aminokyselina z ktorej si telo vyrába serotonín. Užívajte pri depresii 3 x denne 500 mg medzi jedlami. Zapiť ovocným džúsom zriedeným vodou 1:1.

Probiotiká – zdravá črevná mikroflóra je nevyhnutná pre uzdravenie sa z akejkoľvek choroby. Upravenie trávenia, lepšie vstrebávanie dôležitých vitálnych látok, zvýšenie imunity, vplyv na všetky orgány včetne mozgu.

GABA (kyselina gama-aminomaslová) - nevyhnutná pre metabolizmus mozgu a pre správne fungovanie mozgu. Má upokojujúci efekt, napomáha redukovať stres a frustráciu, zlepšuje kvalitu spánku, pomáha pri strachu a depresii.

Zelený čaj – obsahuje dôležité antioxidanty. Nepiť počas tehotenstva!

Žihľava Dvojdomá - odpradávna považovaná za jednu z najliečivejších rastlín, obsahuje rastlinný serotonín.

Kotvičník Zemný (Tribulus Terrestris) - u žien výrazne zvyšuje hladinu estrogénu. Rokmi hladina tohto hormónu klesá, čo má výrazný vplyv na celkovú pohodu ženy. Vplyv Kotvičníka je tak výrazný, že v niektorých prípadoch môže dôjsť k znovuobnoveniu menzesu. U mužov zvyšuje hladinu testosterónu až o 30%. Užívanie Kotvičníka nieje vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, a pre mužov s vážnym ochorením prostaty. U mladých dievčat odporúčam polovičné dávkovanie, prípadne nepodávať vôbec (záleží to od hladiny estrogénu. Ak má mladé dievča menej estrogénu ako je normálne, môžeme Kotvičník zaradiť).

Vitamín C – nevyhnutný na fungovanie každej bunky v tele, dôležitý aj pri budovaní kostí, zvyšuje imunitu, detoxikuje.

Zázvor – silne protizápalový a antibakteriálny, podporuje trávenie a krvný obeh, posilňuje imunitu, zahrieva, vitalizuje, detoxikuje. Nepoužívať pri žlčníkových kameňoch.

Škorica – silne protizápalová, antibakteriálna a antiparazitná, vedecké testy zamerané na likvidáciu zdraviu škodlivých baktérií potvrdili vyššiu účinnosť škoricovej silice ako liekov na to určených.

Mäta Pieporná, bazalka, oregano, klinček, fenikel, aníz, čierny oriešok – počas prvého mesiaca hojne užívať, protiparazitný účinok.

Celozrnné potraviny – zdroj dôležitých vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny. Vláknina urýchľuje prechod potravy črevami, čím zamedzíme zahnívaniu a vzniku toxínov.

Otruby – koncentrovaný zdroj vlákniny a ďalších dôležitých látok, medzi inými aj Beta-Glukánu, ktorý výrazne stimuluje imunitný systém. Správne trávenie, každodenná stolica, výdatný zdroj B-komplexu.

Cesnak – odpradávna považovaný za veľmi liečivý, protirakovinové účinky, prírodné antibiotikum, odstraňuje z organizmu plesne, silný antioxidant, zdroj selénu a vanádu - dôležité minerály.

Cibuľa - zdroj organickej síry, protizápalová.

Olivový olej extra virgin – antioxidačný, protirakovinový. Pre výhodný pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín je ideálny pri liečbe zápalov.

Morské ryby - (sardinky, ančovičky...) konzumujte ich často. Obsahujú DMAE, látku prirodzene produkovanú aj v ľudskom mozgu. Jej funkciou je zvyšovanie produkcie neurotransmitera acetylcholínu, ktorý je pre správne fungovanie mozgu nevyhnutný.

Rybí olej - vynikajúci zdroj protizápalovej omega 3.

Surová zelenina všeobecne – obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov, vlákniny a ďalších prospešných fytochemikálií.

Ovocie (akékoľvek, najlepšie citrusy a drobné bobuľovité) – obsahuje veľké množstvá rôznych protirakovinových a antidepresívnych fytochemikálií. Konzumovať v malých dávkach, aby sme predišli kvaseniu ovocného cukru v črevách. Vznikal by alkohol a zaťažoval by pečeň.

Goji (Kustovnica Čínska) - ovocie doslova nabité antioxidantmi a ďalšími veľmi cennými látkami.

Strukoviny – dôležitý zdroj bielkovín v čase keď sa nekonzumujú živočíšne potraviny, veľmi dobrý zdroj vlákniny a minerálov. Dôležitý je postup pri varení. Zo strukovín potrebujeme odstrániť fytáty, ktoré blokujú vstrebávanie niektorých potrebných látok. To docielime tak, že po 5 - 10 minútach varenia strukovín vylejeme vodu (spolu s ňou aj vyvarené fytáty) a pokračujeme vo varení v čistej vode.

Vlašské orechy - zdroj dôležitých látok, medzi inými aj Tryptofanu a koenzýmu Q10.

Stévia - prírodná náhrada za cukor a umelé sladidlá, zlepšuje trávenie, upokojuje žalúdok.

Čerstvé živé klíčky – zdroj veľkého množstva vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov a ďalších pre telo potrebných vitálnych látok.

Sušené pšeničné klíčky - Vynikajúci zdroj vitamínov skupiny B, vitamínu E a množstva minerálnych látok.

Praslička Roľná – protizápalová, silne protirakovinová. Stimuluje obličky, urýchľuje vylučovanie toxínov. Obsahuje veľké množstvo minerálov.

Voda - dostatočné množstvo kvalitnej pitnej vody je počas liečby nevyhnutnosťou. Náprava trávenia, detoxikácia, vstrebávanie vo vode rozpustných vitamínov.

 

Recepty a rady:

 

Príprava čaju z Kotvičníka Zemného:

Kvôli lepšiemu vylúhovaniu je vhodné rozmixovať sušenú vňať Kotvičníka na prášok, napr. v mixéri na kávu. Dávka na jeden čaj je 1 - 1,5 g prášku zaliať s cca 3 dcl. vriacej vody a nechať vylúhovať. Vypiť aj s usadeninou. Po dvoch - troch mesiacoch užívania odporúčam mesiac pauzu.

Príprava čaju z Prasličky Roľnej:
Do cca 1 - 1,5 litra vody pridať hrsť Prasličky Roľnej a pod pokrievkou doviesť k varu. Keď začne voda vrieť, stíšime plyn a len dovárame cca 1 hodinu. Užívať podľa programu. Ak sa vám občas stane, že vám na konci dňa zostane viac prasličkového vývaru, môžete ho použiť do teplého kúpeľa. Počas kúpeľa a po kúpeli počítajte s niekoľkominútovým silným potením.

Príprava sirupu z Prasličky Roľnej:
Do cca 3 litrov vody pridať aspoň 100 kusov Prasličky Roľnej a pod pokrievkou variť na miernom ohni 3 hodiny. Vedľa na sporáku zatiaľ ohrievať 2 litre 100%-nej jablkovej šťavy tak, aby sa z nej odparovala voda. Keď zostane cca 2 deci jablkovej šťavy, odstaviť zo sporáka. (v obchodoch so zdravou výživou je možné kúpiť aj hotový koncentrát jablkovej šťavy. Nemusíte potom doma odparovať jablkovú šťavu) Po troch hodinách vybrať Prasličku a do prasličkového vývaru vliať jablkový koncentrát. Na slabom ohni odparujeme až kým nám nezostane cca 2 deci sirupu. Hotový sirup skladujeme v chladničke. Pijeme namiesto prasličkového čaju. Dávkovanie: cca 2 - 3 čajové lyžičky zmiešať s vodou a vypiť.

 

*Príprava potravinovej zmesy od Dr. Ludwig:

Suroviny na jednu dávku: 60g pravej bryndze, 1 polievková lyžica ľanového oleja, jedna polievková lyžica čerstvo pomletých ľanových semiačok.

Príprava: Do bryndze pridáme ľanový olej a čerstvo rozomleté ľanové semiačka a dôkladne rozmixujeme (ručne cca 5 min., mixérom cca 2 min.), aby sa suroviny poriadne premiešali a pospájali. Do hotovej hmoty môžete pridať cesnak, cibuľu, bylinky, orechy, UME ocot...skrátka ochuťte si ju ako len chcete. Hneď skonzumovať, najlepšie na raňajky ako pomazánku s celozrnným chlebom. Konzumovať pokiaľ možno každý, až každý druhý deň.

( V originálnom recepte sa uvádza tvaroh. Zamenil som ho za bryndzu, pretože tvaroh by na jednej strane poslúžil, ale na druhej strane je to produkt z kravského mlieka, čo nám teraz nevyhovuje. Pravá bryndza je vyrábaná z nepasterizovaného ovčieho mlieka, ktoré je pre človeka oveľa prijateľnejšie ako kravské a obsahuje obrovské množstvo probiotických baktérií. Dá sa povedať, že u bryndze vysoko prevažujú pozitívne účinky nad negatívnymi)

 

Príprava nápoja Cal-Mag:

Pol čajovej lyžičky prášku rozmiešať vo vode teploty tela, do ktorej sme pridali polievkovú lyžicu čerstvej citrónovej šťavy, alebo lyžičku jablčného octu a vypiť.

 

Čo čím nahradiť:
cukor                  -  ovocie, slady (jačmenný, pšeničný, ryžový, kukuričný...), melasa, med, sirup z agávy...(všetko s mierou)

Biela múka          -  celozrnná múka, najlepšie špaldová

Umelé sladidlá     -  rastlinka Stévia

Komerčná vegeta -  Solčanka, bylinky

Soľ, ocot             - UME ocot (má výraznú slano-kyslú chuť)

Voda z vodovodu  -  filtrovaná voda, alebo Korytnická dojčenská pramenitá voda

 

Nezabudnite:  

Trávenie začína v ústach. Keď jete, každé sústo žujte dovtedy, kým z neho nemáte jemnú kašičku a kým nieje poriadne premiešané so slinami. Je to veľmi dôležité!


Na záver:
Odpustite všetkým ktorí Vám kedy ublížili, a (aspoň v mysli) požiadajte o odpustenie všetkých ktorým ste ublížili Vy. Vyčistite si “svoj dvor“, svoje svedomie. Je to liečivý proces a tá úľava a zmena vzťahov stojí za to.

 

Prajem vám skoré uzdravenie a život plný života :-)

 

Upozornenie: V prípade, že užívate psychiatrické "lieky", konzultujte znižovanie dávok so svojim psychiatrom. Znižovať dávkovanie môžete skúsiť cca po mesiaci od začatia programu. Riaďte sa svojimi pocitmi a pokynmi psychiatra.