MOZGOVÁ PRÍHODA

 

Ako zvrátiť stav po mozgovej príhode a zabezpečiť, že sa už nezopakuje

 

Tak ako všetko, aj mozgová príhoda má svoju príčinu, alebo príčiny. Sú veci ktoré nám škodia a mozgovú príhodu spôsobujú, a sú aj veci, ktoré nám prospievajú a mozgovú príhodu, resp. jej následky, liečia. Je to prirodzené. Naše telo disponuje až neuveriteľnými samouzdravovacími schopnosťami.

 

Pozrime sa najskôr čo sprevádza Mozgovú príhodu (rozumej čo musíme zmeniť, aby došlo k pozitívnym zmenám):

 

1. Všetci ľudia postihnutí mozgovou príhodou vykazujú známky zatoxikovaného tela.

2. Všetci sú silne prekyslení...

3. ...v dôsledku čoho sa v ich črevách nachádza minimálne množstvo probiotických a veľké množstvo patogénnych baktérií, kvasiniek a plesní.

4. Všetci postihnutí majú veľmi zlé zloženie jedálneho lístka, čo spôsobuje dlhodobý nedostatok vitamínov, minerálnych látok, enzýmov, antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných fytochemikálií. Nesprávnou stravou je namiesto toho privádzaných do tela množstvo látok, ktoré v cievach spôsobujú stratu pevnosti a pružnosti a ich zužovanie a upchávanie.

 

Takže čo treba urobiť ?

 

1. Vyčistiť steny ciev od nánosov.
Nánosy na cievach sú z cca 80-tich % stvrdnuté nenasýtené mastné kyseliny, 15-tich % cholesterol a 5 % minerály.
Pre európanov (európsky štýl stravovania) prichádza do úvahy ešte fibrín. Stvrdnutých tukových látok je možné sa zbaviť užívaním lecitínu. Minerály je možné odstrániť ovocnými a zeleninovými kyselinami. Fibrín je možné odstrániť užívaním enzýmu nattokynáza.

2. Spružniť cievy.
Cievy potrebujú antioxidanty. Takže veľa ovocia (citrusy denne aspoň 3 kusy + ovocie z nášho pásma), zeleniny (väčšina by mala byť surová, paradajky denne) a je vhodné užívať ešte extrakt z hroznových jadierok, vitamíny C + E.

3. Udržovať cievy čisté.
Málokto vie, že so zanášaním ciev nesúvisí ani tak cholesterol, ako homocysteín. Čím nižšie je hladina homocysteínu, tým lepšie. Homocysteín držia na uzde vitamíny B6, B12 a kyselina listová. Vhodný multivitamín tu veľmi pomôže.

4. Udržovať riedku krv.
Na to nieje nič lepšie ako čistá voda (veľa čistej vody ! Dve kávy denne je veľmi málo), rybí olej a chilli. Chilli je v riedení krvi dokonca účinnejšie ako lieky na to určené.

 

 Všetko vieme vyriešiť totálnou zmenou stravovania a životného štýlu. (podrobný program nižšie) Musíte si uvedomiť, že To ako ste žili doteraz vyústilo do stavu v ktorom sa teraz nachádzate, a keď sa chcete vyliečiť, musíte skrátka urobiť ZMENU !

 

Inštrukcie ohľadom stravovania:

 

Počas liečby úplne vylúčiť:
Alkohol, cigarety bezpodmienečne !!!, káva, cukor a všetky produkty v ktorých sa cukor nachádza, mlieko, mliečne výrobky a všetky produkty v ktorých sa nachádza mlieko (výnimkou je doma robený jogurt), mäso, všetky mäsové výrobky, vajíčka, živočíšne tuky (masť, maslo..), oleje s vyšším obsahom omega 6 (slnečnicový, repkový), sóju a sójové produkty, bielu múku a potraviny z bielej múky, margaríny a všetko čo margarín obsahuje (začnite pozorne čítať zloženie potravín ktoré kupujete, budete prekvapený čo všetko ste doteraz jedli), umelé sladidlá, oriešky kešu, arašidy, syntetické multivitamíny, sýtené a sladené minerálne vody, potraviny obsahujúce niektoré nebezpečné E-čka (www.emulgatory.cz/seznam-ecek), soľ (netreba vylúčiť úplne, stačí znížiť príjem), grilovanie, vyprážanie, voda z vodovodu. Na prípravu jedál a ich ohrievanie nepoužívať mikrovlnku !

 

Zaradiť do jedálneho lístka:
Riasy Chlorella, Spirulina, lecitín, enzým Nattokináza, probiotiká (najlepšie viacdruhové a v sile aspoň 7 - 8 miliárd baktérií v jednej tbl.), silný prírodný multivitamín (s B-komplexom o sile 100 mg), vitamíny B3, B12, B13, B15, vitamín C, vitamín D3, vitamín E, zelený čaj sypaný, Cal-Mag s jabčným octom, Kelp, Praslička Roľná, surová zelenina, zeleninová šťava, kyslá kapusta, živé klíčky, sušené pšeničné klíčky (psenicne-klicky.jpg), ľanové semená, zázvor, škorica, cesnak, otruby (ovsené, pšeničné), celozrnné potraviny, strukoviny (všetky okrem sóje), kurkuma + čierne korenie, chilli, orechy, extra panenský olivový olej, ľanový olej, tekvicový olej, rybí olej, kokosový tuk, UME ocot, ovocie, Stévia, koreniny (bazalka, oregáno, aníz, klinček,...), filtrovaná voda.

 

Konkrétne vhodné potraviny:

Obilniny: pšeno, pohánka, ovos, ovsené vločky, ovsené otruby, ryža celozrnná, ryžové otruby, pšenica, pšeničné otruby, jačmeň, jačmenné krúpy, raž, celozrnný chlieb, celozrnné múky, naklíčené obilniny, atď...

 

Zelenina: všetka - uhorka, hlávkový šalát, kel, kapusta (všetka listová zelenina), kyslá kapusta surová, červená repa, mrkva, petržlen, zeler (v podstate všetka koreňová zelenina, aj ich vňať), kaleráb, karfiol, reďkovka, cibuľa, pór, cesnak, pažitka, paprika, chilli, chren, zázvor,...skrátka akákoľvek zelenina je lepšia ako žiadna zelenina.

 

Strukoviny: fazuľa (rôzne druhy), cícer, hrach, šošovica (rôzne druhy).

 

Ovocie:  pomaranč, mandarinka, citrón, grapefruit, pomelo, jablko, hruška, slivky (rôzne druhy), marhuľa, broskyňa, čerešne, višne, jahody, ríbezle, maliny, ostružiny, egreše, čučoriedky... (ak máte na výber z viacerých druhov, uprednostňujte citrusy a drobné, kríkové, bobuľovité ovocie).

 

Orechy a semená: mandle, vlašské orechy, lieskové oriešky, kokosový orech, para orechy, jedlé gaštany, slnečnica, sézam, ľan, mak, dyňové semená, olivy, atď... Orechy a semená užívajte denne a hojne, striedajte druhy. Nevyhadzujte ani semiačka z grapefruitu, jablka a podobne rozhryznite a zjedzte ich. Hlavne semiačka z grapefruitu sú zdrojom cenných látok.

 

Bylinky a iné: bazalka, oregáno, tymián, kôpor, majoránka, kari korenie, kmín, paprika sladká, aj pálivá, kurkuma, čierne korenie, škorica, šalvia, rozmarín, bobkový list, huby, bylinkové čaje (Praslička Roľná, Žihľava Dvojdomá, Mäta Pieporná), kvalitné, za studena lysované oleje (extra panenský olivový, ľanový, tekvicový, rybí), slady (pšeničný, ryžový, jačmenný, kukuričný. So sladmi opatrne, obsahujú glukózu), baza čierna, tučné morské ryby, UME ocot, bryndza, atď...

 

Voda: Odporúčam zaobstarať si kvalitný filter na báze reverznej osmózy.

 

Potrebné produkty a látky, a ich denné dávky použité v programe:

 

Produkt, látka                                                                   Denná dávka

______________________________________________________________

Spirulina                                                                            cca 21g

Chlorella                                                                            cca   9g

Lecitín                                                                                   10g

Nattokináza                                                                        2000 FU

Multivitamín   (1 tbl. so 100 mg B-komplexom)                        1 tbl.

Vitamín B3                                                                    až do 500 mg

Vitamín B13                                                                        300 mg

Vitamín B15                                                                        200 mg

Vitamín C                                                                          5000 mg

Vitamín D3                                                                      cca 6000 IU

Vitamín E                                                                         cca 800 IU

Probiotiká   (veľmi silné, viacdruhové)                              cca 30 miliárd

Zelený čaj                                                                            cca 5g

Cal-Mag                                                                       cca 1000 mg Ca

Kelp                                                                                      cca 5g

Praslička Roľná                                                                   cca 10g

Škorica   (celá)                                                                      cca 5g

Ľanový a rybí olej (zdroj Omega 3)                                       cca 10g

 

                      PRESNÝ DENNÝ ROZPIS

 

Zvyknite si vždy začínať deň tým, že vypijete pol litra čistej vody. O cca 10 minút, keď voda opustí žalúdok, pokračujte nasledovne:

 

- 7g spiruliny + 3g chlorelly (spolu cca polievková lyžica), 1000 mg vitamínu C. Zapiť s 3 dcl. zeleného čaju s trochou škorice (prvý týždeň čajovú lyžičku, potom pol čl.), trochu čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru (nastrúhať a hneď zjesť).


- Cca o 30 minút raňajky (ako nátierku aspoň občas používajte potravinovú zmes od Dr. Ludwig*) + veľká porcia šalátu z rôznych druhov surovej zeleniny s čerstvou cibuľou, 4 strúčikmi cesnaku (cibuľa a cesnak nemusia byť priamo v šaláte. Ak chcete zminimalizovať vplyv cibule a cesnaku na váš dych, nakrájajte ich nadrobno, vložte do úst a rýchlo zapite vodou. Ak chodíte do práce, samozrejme vynecháme. V tom prípade užívajte cesnak v tobolkách), bazalkou a oregánom, pokvapkať olivovým olejom. Ďalej pol čajovej lyžičky kurkumy so štipkou čierneho korenia (pomer cca 3:1), 3 polievkové lyžice otrúb (môžu byť surové, alebo pridané do jedla tesne pred dokončením), trochu čerstvých klíčkov, 1/3 tbl. multivitamínu, 1 tbl. kyseliny Lipoovej (vit. B13) - 300 mg, 2 tbl. kyseliny Pangamovej (vit. B15) - 100 mg, 1000 mg vitamínu C, 1 kapsula probiotika (10 miliárd baktérií - platí pre Biopron 9 prémium. Ak vaše probiotiká obsahujú menej ako 10 miliárd baktérií v jednej kapsule, je potrebné užiť zodpovedajúce množstvo kapsúľ.)

- Do obeda 1000 mg vitamínu C, čaj z Prasličky Roľnej, jablčný ocot s Cal-Magom, 1 čajová lyžička Kelp, voda.

- Cca 30 minút pred obedom 7g spiruliny, 3g chlorelly, 1000 mg vitamínu C, zelený čaj s trochou škorice (prvý týždeň čajovú lyžičku škorice, potom stačí trošku), trochu čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru (nastrúhať a hneď zjesť), 2-3 dcl. vody.

- O
bed + veľa surovej zeleniny, bazalka, oregáno, 4 strúčiky cesnaku, cibuľa (ak obedujete v práci, cibuľu a cesnak samozrejme vynecháme), 1 lyžička dyňového oleja, 1 lyžička rybieho oleja, pol čajovej lyžičky kurkumy so štipkou čierneho korenia (pomer cca 3:1), 3 polievkové lyžice otrúb (môžu byť surové, alebo pridané do jedla tesne pred dokončením), trochu čerstvých klíčkov, 1000 mg vitamínu C, 1 tob. vitamín E (400 IU), 1 tob. vitamín D3 (5000 IU), 1 kapsula probiotika (10 miliárd baktérií).

- Do večere 1000 mg vitamínu C, trochu čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru (nastrúhať a hneď zjesť), 1 čajová lyžička Kelp (túto druhú čajovú lyžičku Kelpu užívať cca 10 dní, potom už len jednu čajovú lyžičku denne), voda.

 

- Tu je potrebné zaradiť nejakú telesnú aktivitu. Tesne pred telesnou aktivitou užiť niacín (vitamín B3). Dávky niacínu zvyšovať postupne! (návod nájdete pod programom)


- Cca 30 minút pred večerou 7g spiruliny, 3g chlorelly, 10g lecitínu, 1000 mg vitamínu C, čaj z Prasličky Roľnej, voda.

- Večera + veľa surovej zeleniny, bazalka, oregáno, 4 strúčiky cesnaku, cibuľa, pol čajovej lyžičky kurkumy so štipkou čierneho korenia
(pomer cca 3:1), 3 polievkové lyžice otrúb, trochu čerstvých klíčkov, 1/3 tbl. multivitamínu, 2 tbl. kys. Pangamovej (vit. B15) - 100 mg, 1000 mg vitamínu C, 1 kapsula probiotika (10 miliárd baktérií).

- Po večeri 1000 mg vitamínu C
(s odstupom aspoň 1 hod.), čaj z Prasličky Roľnej s Cal-Magom.

 

- Ak by vám večeru strávilo príliš skoro a ste hladný/á, zjedzte trochu ovocia (uprednostňujte goji a drobné, kríkové, bobuľovité, napr. čučoriedky, maliny, černice, červené a čierne ríbezle, atď...a citrusy. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov).

______________________________________________________________________

- Počas programu dodržujte viac ako dostatočný pitný režim ! Akonáhle zistíte, že máte tvrdú stolicu, alebo ste neboli jeden deň "na veľkú", alebo že ste, ľudovo povedané, "zapečený", okamžite zvýšte príjem vody. Je to dôležité !

- Ak vám to zdravotný stav dovoľuje, raz denne absolvujte krátku studenú sprchu.

- Každý slnečný deň vystavte svoje telo cca na 30 minút slnečným lúčom. Telo si tým vytvorí potrebný vitamín D3 a vtedy nieje potrebné užívať D3 v tobolkách. V zimných mesiacoch a v dni kedy nieje možné slnenie treba vitamín D3 dopĺňať. (Nepoužívať solárium !)

- Ak máte problém s trávením cibule, alebo cesnaku, môžete ich konzumovať aspoň varené v polievkach. Vyradiť ich len ak je to skutočne nevyhnutné a v tom prípade odporúčam dokúpiť cesnak v tobolkách. Samozrejme ak chodíte do práce, nemusíte konzumovať cesnak aj v práci. Nahraďte ho cesnakom v tobolkách. Ak máte problém s ktoroukoľvek potravinou v programe, jednoducho ju vyraďte.

- Nevyhnutný je nejaký druh aeróbnej športovej aktivity (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh), stačí pár minút denne, podľa toho ako vám zdravotný stav dovoľuje. Pohyb urýchľuje odchod toxínov z tela, okysličuje všetky bunky, stimuluje imunitný systém a urýchľuje pohyb lymfy. Pohyb na čerstvom vzduchu dodáva obrovské množstvo energie a radosť zo života.

- Návod na užívanie niacínu: Ak máte kapsulu s obsahom 1000 mg, odsypte si z nej prvý krát len cca 100 mg a len toto množstvo užite. Aj toto množstvo užité tesne pred športovou aktivitou bude na prvý krát pravdepodobne stačiť na to, aby sa začali uvoľňovať prvé toxíny. Niacín dajte do veľmi teplej, ale nie vriacej vody a miešajte kým sa nerozpustí. Čím teplejšia bude voda, tým skôr sa rozpustí. Hneď ako užijete niacín, začnite s telesným cvičením (ideálny je pomalý beh, alebo bicyklovanie na stacionárnom bicykli). Cieľom je poriadne rozohriať telo a rozprúdiť krv. Vhodné je trénovať oblečený, aby vám bolo teplo a aby ste sa začali potiť. Potením bude odchádzať značné množstvo toxínov, ktoré tým pádom nebude musieť riešiť pečeň. Po užití niacínu dôjde k svrbeniu a k sčervenaniu pokožky, tzv. flush. Je to normálna reakcia spôsobená niacínom, ktorý je vo vyšších dávkach schopný aktivovať rádioaktívne látky a toxíny uložené v tuku (čiže aj pod kožou). Tieto toxíny sú potom odvádzané von z tela. Svrbenie a zčervenanie prejde samo asi po 20 - 30 minútach, stačí vypiť cca 3 dcl. vody. Vodou nešetrite, aby ste sa nedostali do dehydratácie, keďže sa budete dosť potiť. Dávky pozvoľna (vždy o cca 100 - 300 mg) zvyšujte vždy tak, aby ste dosiahli flush. Zvyšujte až do 2 x 1000 - 1500 mg denne. Po niekoľkých dňoch už ani tieto dávky nespôsobia flush a to bude signál na zníženie dávok na cca 250 - 300 mg denne. Tohto druhu toxínov ste sa práve úspešne zbavili...

Upozornenie: Niacín zaraďte do programu až po cca mesiaci od začatia programu a dávky zvyšujte obzvlášť opatrne !!! V prípade, že Vaše pečeňové testy vykazujú väčší problém, zvyšujte dávky niacínu veľmi opatrne. Sledujte svoje reakcie veľmi pozorne a ak je to možné, poproste svojho doktora o pomoc vo forme pravideľných rozborov krvi. Nebolo by dobré príliš zaťažiť pečeň, budete ju ešte potrebovať.

- Ak sa počas dodržovania programu vyskytne hnačka, až do zmiznutia znížte príjem vitamínu C na 4000 mg denne. Potom postupne zvyšovať. Ak by ste cítili, že dávkovanie ktoréhokoľvek produktu uvedeného v programe je pre vás priveľké, pokojne znížte dávkovanie. Každý človek je iný a program logicky nemôže sadnúť každému.

- Po dvoch - troch mesiacoch môžete znížiť dávkovanie všetkých produktov cca na 1/3.

Prečo vyradiť z jedálneho lístka:

       
Mlieko – blokuje vstrebávanie dôležitých vitálnych látok, podporuje vznik plesní, je jednou z príčin najzávažnejších chorôb. Najhlienotvornejšia potravina na svete.

Cukor – Okrem energie nedodáva do tela vôbec nič, práve naopak vyplavovaním dôležitých zásadotvorných minerálov telo ochudobňuje a oslabuje. Vysiluje pankreas. Najprekysľujúcejšia potravina na svete. Jedna z hlavných príčin najzávažnejších chorôb.

Mäso  – Podporuje hnilobné procesy v črevách, namáha pečeň, prekysľuje.

Sója   – už v malom množstve blokuje štítnu žľazu, u malých detí spôsobuje hormonálnu nerovnováhu.

Biela múka – Okrem energie nedodáva do tela takmer nič, práve naopak, odoberá z tela cenné minerály a namáha pankreas, pretože má oveľa vyšší glykemický index ako celozrnná múka. Hlienotvorná potravina.

Margaríny – nebezpečná, umelo vytvorená "potravina" štruktúrou podobná umelej hmote. Jedna z hlavných príčin cukrovky a mnohých závažných civilizačných chorôb. Upchávajú cievy.

Umelé sladidlá – veľmi nebezpečné, niektoré až karcinogénne látky. Umelo vytvorené, preukázané nespočetné množstvo nežiadúcich vedľajších účinkov. Veľmi zlý vplyv na pečeň a cievy.

Káva – silne prekysľujúca, obsahuje dráždivé kyseliny a rakovinotvorný 3,4 – benpyrén.

Vyprážanie - Olej pri vyprážaní oxiduje. Tento zničený olej sa potom usádza na cievach.

 

Prečo zaradiť do jedálneho lístka:

                
Chlorella – magnet na toxíny, dokáže na seba naviazať všetky nebezpečné látky a odvádza ich z tela von. Zároveň je zdrojom tisícok vitálnych látok. Zásadotvorná, protirakovinová, protiplesňová, vitalizujúca. Výrazne posilňuje imunitný systém. Preukázaný vplyv na regeneráciu pečene a celého organizmu. Vďaka CGF (Chlorella Growth Factor) výrazný regeneračný vplyv na celé telo.

Spirulina – Obsahuje viac ako 4000 vitálnych látok v neuveriteľnej koncentrácii – 1g spiruliny je svojou výživnou hodnotou prirovnávaný k 1kg zeleniny. Zásadotvorná, vitalizujúca. Výrazný vplyv na imunitný systém a regeneráciu.

Lecitín - Emulzifikuje tukové a tukovobielkovinové nánosy. Po slovensky - rozpúšťa usadeniny na cievach.

Nattokináza - Rozpúšťa na cievach usadený fibrín, aj krvné zrazeniny. Riedi krv.

Kelp - morská riasa s obsahom viac ako 70-tich minerálov. Zo všetkých potravín najvyšší obsah organického jódu. Zdravá štítna žľaza je pri liečení nevyhnutná. Ak trpíte hypertyreózou (zvýšená činnosť štítnej žľazy), kelp nezaraďujte do programu. Treba dať najskôr doporiadku štítnu žľazu.

Vitamín B3 (niacín) - výrazne zrýchľuje vylučovanie toxických látok z tela.

Kyselina Lipoová (vit.B13) - pôsobí detoxikačne, zrýchľuje vylučovanie toxických ťažkých kovov (hlavne ortuť a kadmium) a rádioaktívnych látok. Výrazne ochranný vplyv na pečeň, bráni vzniku cirhózy a hepatitídy. Pomáha odstrániť telesnú slabosť. Nebýva súčasťou multivitamínov a B-komplexov.

Kyselina Pangamová (vit. B15) - podporuje vylučovanie jedovatých látok z tela, chráni pečeň pred cirhózou. Aktivuje tkanivové dýchanie. Nebýva súčasťou multivitamínov a B-komplexov.

Probiotiká – zdravá črevná mikroflóra je nevyhnutná pre uzdravenie sa z akejkoľvek choroby. Upravenie trávenia, lepšie vstrebávanie dôležitých vitálnych látok, zvýšenie imunity, vplyv na všetky orgány a celé telo.

Zelený čaj – zdroj dôležitých antioxidantov, zlepšuje účinnosť inzulínu (podľa štúdie z roku 2002 až 15-násobne), znižuje vysoký tlak. Nepiť počas tehotenstva!!

Vitamín C – účastní sa veľkého množstva reakcií v ľudskom tele, nevyhnutný na fungovanie každej bunky, zvyšuje imunitu.

Zázvor – silne protizápalový a antibakteriálny, podporuje trávenie a krvný obeh, posilňuje imunitu, zahrieva, vitalizuje, detoxikuje, riedi krv. Nepoužívať pri žlčníkových kameňoch.

Škorica – silne protizápalová, antibakteriálna a antiparazitná, vedecké testy zamerané na likvidáciu zdraviu škodlivých baktérií potvrdili vyššiu účinnosť škoricovej silice ako liekov na to určených. Veľmi účinne znižuje hladinu cukru v krvi.

Mäta Pieporná, bazalka, oregano, klinček, fenikel, aníz, čierny oriešok – hojne užívať, protiparazitný účinok.

Celozrnné potraviny – zdroj dôležitých vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny. Vláknina urýchľuje prechod potravy črevami, čím zamedzíme zahnívaniu a vzniku toxínov. Celozrnné potraviny majú oveľa nižší glykemický index ako potraviny z bielej múky.

Otruby – koncentrovaný zdroj vlákniny a ďalších dôležitých látok, medzi inými aj Beta-Glukánu, ktorý výrazne stimuluje imunitný systém. Správne trávenie, každodenná stolica, výdatný zdroj B-komplexu.

Cesnak – odpradávna považovaný za veľmi liečivý, protirakovinové účinky, prírodné antibiotikum, odstraňuje z organizmu plesne, silný antioxidant, zdroj selénu a vanádu - dôležité minerály. Účinne riedi krv.

Cibuľa - spomaľuje rozklad inzulínu a predlžuje jeho účinok v organizme, protizápalová.

Chilli - mimoriadne účinne riedi krv.

Olivový olej extra virgin – antioxidačný, protirakovinový.

Rybí a ľanový olej - najlepšie zdroje omega 3 mastnej kyseliny, ktorá je pri uzdravovaní nevyhnutná.

Kokosový olej - protivírusový, antibakteriálny, protiplesňový. Najľahšie stráviteľný tuk.

Zelenina všeobecne – obsahuje množstvo prospešných fytochemikálií. Nevyhnutná pre zdravý život.

Ovocie (akékoľvek, najlepšie tmavé, drobné, bobuľovité) – obsahuje veľké množstvá rôznych protirakovinových fytochemikálií. Konzumovať v malých dávkach, aby sme predišli kvaseniu ovocného cukru v črevách. Vznikal by alkohol a zaťažoval by pečeň.

Strukoviny – dôležitý zdroj bielkovín v čase keď sa nekonzumujú živočíšne potraviny, veľmi dobrý zdroj vlákniny a minerálov. Dôležitý je postup pri varení. Zo strukovín potrebujeme odstrániť fytáty, ktoré blokujú vstrebávanie niektorých potrebných látok. To docielime tak, že po 5 - 10 minútach varenia strukovín vylejeme vodu (spolu s ňou aj fytáty) a pokračujeme vo varení v čistej vode.

Vlašské orechy - zdroj dôležitých látok, medzi inými aj koenzýmu Q10.

Stévia - prírodná náhrada za umelé sladidlá, zlepšuje trávenie, upokojuje žalúdok.

Kurkumín + čierne korenie – protizápalová, protiinfekčná, protirakovinová kombinácia. Preukázateľne brzdí delenie rakovinových buniek, prírodné antidepresívum. Veľmi účinná kombinácia.

Čerstvé živé klíčky – zdroj veľkého množstva vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov a ďalších pre telo potrebných vitálnych látok.

Praslička Roľná – protizápalová, silne protirakovinová. Lieči a stimuluje obličky, čím urýchľuje vylučovanie toxínov.

Voda - dostatočné množstvo kvalitnej pitnej vody je počas liečby nevyhnutnosťou. Náprava trávenia, detoxikácia, vstrebávanie vo vode rozpustných vitamínov.

 

Recepty a rady:

 
Príprava Zeleného čaju:
S cca 3 dcl. zovretej vody zaliať 1 lyžičku Stévie, po cca dvoch minútach, keď teplota vody klesne na cca 80°C pridať 2 - 3 lyžičky čajových lístkov a trochu šťavy z citrónu, ktorá spôsobuje lepšie vylúhovanie dôležitých látok zo zeleného čaju. Nechať vylúhovať. Až po vychladnutí na teplotu tela pridať do pohára čajovú lyžičku škorice. Robte si vždy čerstvý čaj a hneď ho aj vypite.

 

Príprava čaju z Prasličky Roľnej:
Do cca 1 - 1,5 litra vody pridať hrsť Prasličky Roľnej a pod pokrievkou doviesť k varu. Keď začne voda vrieť, stíšime plyn a len dovárame cca 1 hodinu. Užívať podľa programu. Ak sa vám občas stane, že vám na konci dňa zostane viac prasličkového vývaru, môžete ho použiť do teplého kúpeľa. Počas kúpeľa a po kúpeli počítajte s niekoľkominútovým silným potením.

 

Príprava sirupu z Prasličky Roľnej:
Do cca 3 litrov vody pridať aspoň 100 kusov Prasličky Roľnej a pod pokrievkou variť na miernom ohni 3 hodiny. Vedľa na sporáku zatiaľ ohrievať 2 litre 100%-nej jablkovej šťavy tak, aby sa z nej odparovala voda. Keď zostane cca 2 deci jablkovej šťavy, odstaviť zo sporáka. (v obchodoch so zdravou výživou je možné kúpiť aj hotový koncentrát jablkovej šťavy. Nemusíte potom doma odparovať jablkovú šťavu) Po troch hodinách vybrať Prasličku a do prasličkového vývaru vliať jablkový koncentrát. Na slabom ohni odparujeme až kým nám nezostane cca 2 deci sirupu. Hotový sirup skladujeme v chladničke. Pijeme namiesto prasličkového čaju. Dávkovanie: cca 2 - 3 čajové lyžičky zmiešať s vodou a vypiť.

 

Príprava nápoja Cal-Mag:

Čajovú lyžičku prášku rozmiešať vo vode, alebo v čaji teploty tela, pridať polievkovú lyžicu čerstvej citrónovej šťavy, alebo lyžičku jablčného octu, rozmiešať a vypiť.

 

*Príprava potravinovej zmesy od Dr. Ludwig:

Suroviny na jednu dávku: 60g pravej bryndze, 1 polievková lyžice ľanového oleja, jedna polievková lyžica čerstvo pomletých ľanových semiačok.

Príprava: Do bryndze pridáme ľanový olej a čerstvo rozomleté ľanové semiačka a dôkladne rozmixujeme (ručne cca 5 min., mixérom cca 2 min.), aby sa suroviny poriadne premiešali a pospájali. Do hotovej hmoty môžete pridať cesnak, cibuľu, bylinky, orechy, UME ocot...skrátka ochuťte si ju ako len chcete. Hneď skonzumovať, najlepšie na raňajky ako pomazánku s celozrnným chlebom. Konzumovať pokiaľ možno každý, až každý druhý deň.

( V originálnom recepte sa uvádza tvaroh. Zamenil som ho za bryndzu, pretože tvaroh by na jednej strane poslúžil, ale na druhej strane je to produkt z kravského mlieka, čo nám teraz nevyhovuje. Pravá bryndza je vyrábaná z nepasterizovaného ovčieho mlieka, ktoré je pre človeka oveľa prijateľnejšie ako kravské a obsahuje obrovské množstvo probiotických baktérií. Dá sa povedať, že u bryndze vysoko prevažujú pozitívne účinky nad negatívnymi)



Čo čím nahradiť:
cukor                  -  ovocie, slady (jačmenný, pšeničný, ryžový, kukuričný...), melasa, med, sirup z agávy...(všetko s mierou)
Biela múka          -  celozrnná múka, najlepšie špaldová

Umelé sladidlá     -  rastlinka Stévia
Komerčná vegeta -  Solčanka, bylinky

Soľ, ocot             - UME ocot (má výraznú slano-kyslú chuť)
Voda z vodovodu  -  filtrovaná voda, alebo Korytnická dojčenská pramenitá voda

                       

Aloe Vera

Asi ste si všimli, Aloe Vera nebolo do programu zaradené. Nezaradil som ho z jednoduchého dôvodu - vzhľadom k cene toho ponúka príliš málo. Koncentrácia účinných látok v 100%-nom géle je len cca 1%, ostatné je voda. Dávať cca 30 € za liter sa mi zdá veľa, hlavne keď si uvedomíme, že na to aby sme pri takejto koncentrácii účinných látok aspoň niečo dosiahli (a to nemám na mysli vyliečenie), museli by sme zvýšiť dávkovanie na cca 4 až 5 dcl.denne, čo by znamenalo mesačnú spotrebu 12 až 15 litrov (360 až 450 €). S takouto sumou už dokážeme zafinancovať kompletne celý program s neporovnateľne vyššou účinnosťou ako by mohlo mať samotné aloe vera.

                      
Nezabudnite:  

Trávenie začína v ústach. Keď jete, každé sústo žujte dovtedy, kým z neho nemáte jemnú kašičku a kým nieje poriadne premiešané so slinami. Je to veľmi dôležité!


Na záver:
Odpustite všetkým ktorí Vám kedy ublížili, a požiadajte o odpustenie všetkých ktorím ste ublížili Vy. Vyčistite si “svoj dvor“, svoje svedomie. Je to liečivý proces a tá úľava a zmena vzťahov stojí za to.

 

Prajem vám skoré uzdravenie a život plný života  :-)