JEDÁLNY LÍSTOK

 

Keď ste si prečítali čo by ste nemali jesť, prvé čo vás pravdepodobne napadlo bolo: "A čo teda mám jesť ? Veď mi zakázal úplne všetko."

Jedlá ktoré by ste mali zaradiť do jedálneho lístka nájdete pomerne ľahko. Zadajte do google slovné spojenie "zdravé jedlá" a vyberajte si tie, ktoré neobsahujú suroviny ako cukor, mlieko,...veď vy už viete ktoré  :-)

 

Budem sa snažiť dať sem aspoň zopár základných receptov. Pri výbere jedál majte na pamäti, že na vašom tanieri by malo byť čo najviac potravín v surovom stave a jedlo by celkovo malo obsahovať minimálne 50 - 60% zeleniny. Jedlo môže obsahovať aj varenú zeleninu a doprajte si k nemu ako prílohu veľkú porciu rôznych druhov čerstvej surovej zeleniny. Príloha zo surovej zeleniny môže byť pokojne väčšia ako samotné jedlo. Čím viac zeleniny, tým lepšie (neberte to tak, že ideálne je jesť len zeleninu, nieje to tak). Vygooglené recepty môžete samozrejme prispôsobovať tak aby zodpovedali odporúčaniam. Napríklad v tvarohových pomazánkach zameňte tvaroh za strukoviny, môžete pridať rozomleté ľanové semiačka, kvalitné oleje, rôzne druhy orechov, chilli, oregáno, bazalku, pažítku, cibuľku, cesnak, klíčky...nebojte sa, časom do toho dôjdete a nájdete (vymyslíte) aj recepty ktoré chutia :-) Na dosolenie pomazánok použite UME ocot, je zásadotvorný a dodá pomazánkam sviežu chuť.

 Ako východzie suroviny na prípravu jedál používajte výhradne celozrnné potraviny a múky, a čo najčerstvejšiu zeleninu (podľa možností. V zime sa samozrejme nebudeme baviť o čerstvej zelenine)

 

Počas liečenia sa z rakoviny by ste nemali konzumovať kysnuté pečivo, ani keď je celozrnné. Tu sú dva recepty na zdravší chlieb:

 

RYŽOVÝ CHLEBÍK

Suroviny: Pšeničná (alebo žitná) múka, ryža natural, soľ.

Postup: K šálku uvarenej ryže natural pridáme toľko celozrnnej múky a štipku soli, aby vzniklo hutné cesto. Vypracujeme bochníček a necháme ho niekoľko hodín odpočinúť. Potom pečieme na 150°C 30 minút, a potom na 180°C ešte asi hodinu do zlatohneda. (Ryžový chlebík.JPG)

 

CELOZRNNÝ CHLIEB NA PARE

Suroviny: Pšenica, celozrnná múka, otruby, ľanové semiačka, sézamové semiačka, soľ.

Postup: Cca 1/2 kilogramu cez noc namočenej pšenice pomelieme na mäsovom mlynčeku, pridáme cca 400g celozrnnej múky, trocha otrúb, ľanových a sézamových semiačok a soli. Vodu pridávame podľa potreby tak aby sme uhnietili bochník. Hneď ho zabalíme do plátna, alebo handričky, vložíme do formy na prípravu knedlí na pare (parák.jpg). Formu vložíme do hrnca s takým priemerom, aby forma nebola otvorená, ani zatvorená. Necháme hodinu odpočinúť. Potom varíme na pare cca 1 hodinu. Krájame až po vychladnutí.

 

HUMMUS (výživná pomazánka)

Suroviny: 400g cíceru, minimálne 8 polievkových lyžíc Tahini (pasta zo sézamu, alebo aj "sézamové maslo"), 1 citrón, niekoľko strúčikov cesnaku, olivový olej, UME-ocot, bylinky podľa chuti.

Postup: Cícer si deň vopred namočíme do vody. Potom ho uvaríme do mäkka (cca 2 hodiny na miernom ohni), zvyšný vývar nevyhadzujeme. Uvarený cícer dáme do mixéra, pridáme aj trochu vývaru. Osolíme UME-octom, pridáme niekoľko strúčikov cesnaku, cca 1 dcl. olivového oleja (z olivového oleja môžete urobiť domácu majonézu, pomazánka bude mať jemnejšiu konzistenciu), a do mixéra vyžmýkame jeden celý citrón. Pridáme aspoň 8 polievkových lyžíc pasty tahini, prípadne podľa chuti aj viac. Mixujeme do hladka. Rozmixovanú pastu preložíme do misky. V miske hummus ešte rozmixujeme tyčovým mixérom na hladkú kašu. Pridáme bylinky podľa chuti, petržlenovú vňať. Podávajte s celozrnným chlebom a veľkou porciou surovej zeleniny. Dobrú chuť a na zdravie :-)

                                          

VŽDY KEĎ JEŠ, ROZHODUJEŠ O SVOJOM OSUDE